Search

O (ne)učení sa jazykov

Updated: Mar 1


Poznáte to. Učíte sa cudzí jazyk už niekoľko rokov, no stále akoby kotvíte na jednom mieste, či dokonca sa posúvate vzad. Máte pocit, že zakaždým začínate odznova a po pár rokoch od tejto sizyfovskej práce upustíte. Ak ste sa v týchto riadkoch spoznali, aj vy trpíte syndrómom falošného začiatočníka.


Otázka však znie, ľudovo povedané, kde je pes zakopaný. Častou príčinou sú najmä nesprávne návyky zo školských čias – drilovanie slovíčok, témy, ktoré vám nič nehovoria, nekonečné opakovanie dvanástich časov v angličtine, ktoré aj tak nakoniec neviete použiť. Gramatické tabuľky a dlhé zoznamy slovnej zásoby pritom odpútavajú vašu pozornosť od jediného cieľa, ku ktorému chcete dospieť: pozrieť si bez problémov film v originálnom znení, počas pobytu v cudzej krajine sa vedieť zapojiť do každodenných rozhovorov. Jednoducho, cítiť sa v jazyku sebavedomo a pohodlne.


Často sa stáva, že človek má, ako tomu ja hovorím, pocit falošnej znalosti. Ten vzniká napríklad vtedy, ak po anglicky pozeráte film či počúvate pesničku a poviete si: Jasné! Veď im rozumiem. No ak máte zopakovať konkrétne frázy alebo sami od seba použiť spomenutú formuláciu, zrazu neviete, ako presne danú vetu vyskladať, ako presne to slovo znelo alebo sa písalo, ako presne by ste ho vlastne mali použiť. Ale áno! Keby ste ho znova videli či počuli, určite by vám to napadlo! (Je to podobná situácia, ako keď človek po ôsmich sezónach seriálu Dr. House nadobudne pocit, že by bez problémov vedel spraviť lobotómiu mozgu 😊.)


Ako prvé si je dôležité uvedomiť, že v jazyku poznáme dvojaké zručnosti – receptívne (počúvanie, čítanie) a produktívne (hovorenie, písanie). Samozrejme, je super, ak ovládate tie receptívne a viete si niečo s porozumením prečítať a vypočuť. Ak sa však budete držať iba nich, je dosť možné, že sa (opäť) zaradíte do skupinky večných začiatočníkov – a ak dôjde na lámanie chleba, zistíte, že sami od seba neviete v jazyku nič vyprodukovať. Receptívne zručnosti by teda mali byť iba odrazovým mostíkom.


No ako prerušiť tento začarovaný kruh? Je nejaká zázračná metóda, ako sa jazyk naučiť? Myslite hlavne na tri veci – motiváciu, to, čo vás baví a postupnosť.

Po prvé, motivácia. Prečo sa chcete jazyk naučiť? Kvôli práci, cestovaniu, osobnému rozvoju či štúdiu? Ak máte na pamäti svoj vytúžený cieľ, ľahko sa vám budú voliť metódy a prostriedky, ako sa k nemu priblížiť, a oveľa jednoduchšie sa vám bude dariť aj so sebadisciplínou.


Po druhé, vaše záujmy. Učte sa jazyk na tom a s tým, čo vás baví. Dnes nie sme obmedzovaní jednou štandardizovanou učebnicou. Vďaka novému prístupu (a aj internetu) máme na výber neobmedzené množstvo materiálov. Radi čítate poviedky? Zaujímate sa o zahraničné spravodajstvo, neviete sa dočkať ďalšej epizódy seriálu XY či máte obľúbených youtuberov? Práve ste si našli výbornú náhradu za nudný článok v jazykovej učebnici.


A po tretie, postupnosť. Jazyk treba dávkovať po kúskoch a obozretne. Sama si pamätám, keď som v škole pri otázke typu What do you think about life sentence? (Čo si myslíte o treste smrti?) krútila hlavou, že by som na ňu nevedela odpovedať ani v slovenčine. Rovnako, keď si ako začiatočník vyberiete seriál z právnického alebo medicínskeho prostredia s náročnou slovnou zásobou a špecifickou terminológiou, môže sa stať, že vás nadšenie rýchlo prejde. Preto treba správne kombinovať to, čo vás baví, s tým, v akom štádiu učenia sa jazyka sa práve nachádzate, a v neposlednom rade nezabúdať na motiváciu.


K tomuto všetkému vám chceme pomôcť v Alarum prostredníctvom jazykového mentoringu. Kladieme dôraz najmä na rozprávanie v cudzom jazyku, a to o témach, ktoré sú vášmu srdcu blízke. Jedine tak vám bude cudzí jazyk robiť radosť a nebudete sa ho už viac báť použiť v reálnom svete. Ku každému máme individuálny prístup a hodiny vieme ušiť podľa potrieb na mieru.


Nebojte sa strhnúť si z čela nálepku falošného začiatočníka. So správnym prístupom sa sami presvedčíte, že jazyk je dobrodružstvo. Ako mi povedala moja 70-ročná „žiačka“, ktorá sa od nuly začala učiť po anglicky: „Zlatinko moje, keby som bola vedela, že jazyky môžu byť taká zábava, som najstarší polyglot na Slovensku.“

38 views0 comments

Recent Posts

See All