Search

Na káve s Alarum: časť 1.Lucia - anglický, nórsky jazyk, nemčina - deti a tínedžeri, Slovak for foreigners, riadiaca jednotka :) Vždy si mala rada cudzie jazyky? Ako si sa dostala k ich výučbe? Áno, od útleho detstva boli cudzie jazyky mojím najobľúbenejším predmetom. Angličtinu som sa začala učiť ako štvorročná v materskej škôlke – mala som šťastie, keďže pani riaditeľka materskej škôlky strávila rok a pol v Anglicku a angličtina s ňou bola vždy veľká zábava. Nemecký jazyk som sa začala učiť ako 12-ročná v jazykovej škole a ako 17-ročná som zložila skúšku B2. Chodila som na jazykové gymnázium, kde bola veľká hodinová dotácia jazykov. Ako gymnazistka som sa sama začala učiť ruský, taliansky, francúzsky, latinský jazyk, ale ďaleko som sa nedostala 😊 K výučbe som sa dostala po gymnáziu na vysokej škole, pretože som medzi „pendlovaním” medzi 2 vysokými školami stíhala aj pracovať. Keďže som si však nemohla dovoliť „nine-to-five“ prácu, vyhovovala mi práve flexibilná výučba. V dnešnom globalizovanom svete sa ovládanie cudzích jazykov stáva samozrejmosťou. Ako si môžeme spestriť náš vzťah k jazykom, aby sme ich nebrali ako povinnosť? Cudzie jazyky nie sú nikdy nuda. Najmä v tejto dobe seriálov, aplikácií, cestovania, možnosti výmenných programov. Iste, je to aj na jedincovi – moja mama často spomína, že som cvičila naše psy povelmi v angličtine – proste ma to strááášne bavilo. A to je alfa a omega – nemá zmysel robiť niečo, čo vás nebaví. V Alarum sa snažíme rozoberať témy, ktoré študenta bavia a zároveň sa často rozprávame aj o seriáloch z Netflixu a o všetkom, čo nás obklopuje. Aké aspekty sú podľa teba pri učení sa cudzieho jazyka najdôležitejšie? Motivácia. Keď sami neviete, čo chcete, celé to bude také... nijaké. Keď študent vie, že sa chce dostať na školu v Holandsku, mať zo seba lepší pocit, s niekým si prejsť domáce úlohy alebo sa jednoducho učiť španielčinu, lebo chce ísť na výlet do Barcelony, je to polka úspechu. U dospelých je to už ťažšie, keďže majú omnoho viac povinností. Preto ponúkame možnosť firemných kurzov – lekcie prebiehajú počas pracovnej doby. Online lekciami sa taktiež dá šetriť čas, máme zopár študentov aj z Rakúska, Švajčiarska, Nemecka, Talianska. Neskutočne si vážim, že sa rozhodli učiť sa u nás. Pri čom si dokážeš oddýchnuť? Voľného času veľa nie je. Od pondelka do štvrtka je to len prechádzka s mopslíkom Tove a aspoň šesť hodín spánku. Od septembra idem na tretiu vysokú školu, takže času bude ešte menej. Inak veľmi rada chodím do divadla a do galérie. Milujem celý ten proces obliekania, chôdzu po tme, ísť späť taxíkom, prípadne si ešte sadnúť na pohár vína. To mi asi najviac chýba aj počas pandémie. Inak milujem hory. Na dovolenky chodím už len bežkovať, saunovať sa a spať. Cestujem len so psami. A samozrejme, jóga. Voľakedy som cvičila denne nadránom, ale teraz už nemám takú silnú vôľu. :D No naďalej je to veľká súčasť môjho života.

Čo dúfaš, že si tvoji študenti odnesú? Najmä to, že budú schopní komunikovať bez strachu a stresu, aby sa, nedajbože, nevyhýbali situáciám, v ktorých je nutný cudzí jazyk. Mojím cieľom je, aby boli schopní udržiavať si úroveň jazyka aj sami: filmami, knižkami, cestovaním, komunikáciou vo firme a podobne. A čo je najdôležitejšie, chcem aby rozvíjali to, v čom sú dobrí. "Aby Mozart v nich nezostal zabitý. "

Viki - lektorka anglického a ruského jazyka

Aká bola tvoja cesta k jazykom? Moja staršia sestra ma viedla k tomu, aby som sa učila angličtinu odmala, keďže ona túto možnosť nevyužila a ľutuje to dodnes. Podporovala ma, aby som sa tomuto cudziemu jazyku venovala. Najprv som to nepovažovala za zábavu, skôr za povinnosť, ale ako som pomaly dospievala, zistila som, že učiť sa jazyk ma baví. Hlavne na strednej ma veľmi začala baviť nemčina, bola som asi jediná z triedy. No bežné školské učivo nebolo pre mňa dostačujúce, a tak som začala chodiť na doučovania k jednej skvelej pani učiteľke, ktorá ma doviedla aj k tretiemu jazyku, ktorý ma očaril, a to k ruštine. Takže veľká vďaka patrí týmto dvom ženám, ktoré ma inšpirovali k štúdiu jazykov. Dnes sa začína čoraz častejšie o učiteľoch hovoriť ako o mentoroch. Čo si ty predstavíš pod pojmom dobrý učiteľ? Dobrý učiteľ by mal vedieť zaujať, prispôsobiť sa potrebám žiaka a porozumieť mu. Mal by byť priateľský, aby žiaci boli počas hodiny uvoľnení a nebáli sa pýtať otázky alebo robiť chyby, pretože na chybách sa človek učí. Mali by cudzie jazyky patriť do nášho každodenného života? Určite áno. Hlavne anglický jazyk hýbe svetom, môžeme ho nájsť na každom kroku. Turizmus na Slovensku sa rozrastá, mnoho zahraničných turistov sa príde kochať našou krajinou, a keďže sme známi ako národ milý a pohostinný, bolo by veľmi dobré porozumieť si s ľuďmi zo zahraničia, aby o nás svetu mohli rozprávať len v dobrom. Čo pre teba znamená dobre strávený voľný čas? Ak je vonku škaredé počasie, prednosť dám sledovaniu nejakého dobrého seriálu alebo filmu, samozrejme v angličtine, alebo ruskej tvorby v ruštine. Inak mám rada výlety do prírody s našimi štvornohými miláčikmi alebo aj bicyklovanie, a hlavne cestovanie.Čo dúfaš, že dá cudzí jazyk tvojim žiakom do budúcnosti?Mnoho možností. Ak ovládate cudzí jazyk alebo aj viac, máte lepšiu šancu získať prácu, máte možnosť vycestovať do zahraničia, nazbierať veľa skúseností, zážitkov, priateľov a prežiť život v krajine, akú si vyberiete.


40 views0 comments

Recent Posts

See All